0532 454 84 98

İçerenköy Mah. Topçu İbrahim Sok. Quick Tower Sit. No:8-10D Ataşehir/İstanbul

Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı Nedir?

Öncelikle, ölümlü trafik kazası tazminatı nedir veya bedeni hasar tazminatı nedir sorularının cevapları yakındır. Trafik kazaları neticesinde araç hasarlarının yanı sıra insan bedeni hasarları da meydana gelir.

Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı

Kanun, ölümlü trafik kazası tazminatını nasıl açıklamış: Karayolları üzerinde en az bir motorlu aracın katıldığı kaza da insanların ölümüyle sonuçlanmasıdır. Ölümlü trafik kazası nedir sorusunun cevabını kanun açıkça belirtmiştir. Kazazedeler yolcu, sürücü ve yayalardır. Meydana gelen otomobil kazasında içinde bulunduğu araç sürücünün hatası sebebiyle yan veya arka koltuktaki 3. kişilerin vefat etmesi halinde bulundukları aracın sahibinden, aracın sürücünden ve aracın sigorta şirketinden tazminat alma hakları ortaya çıkacaktır. Ölümlü trafik kazası tazminatı nedir veya bu tazminatını kimler alabilir sorularının cevabı açıktır. Kusursuz olarak veya kısmi kusurlu olarak vefat eden kişilerin talep edebileceği tazminatlar Borçlar Kanunu 53. Maddede belirtilmiştir.

Borçlar Kanunu 53. Madde

Bu tazminatlar destekten mahrum kalma tazminatı, cenaze giderleri, ölüm hemen gerçekleşmemişse tedavi giderleri ile çalışma gücünün azalmasından ya da yitirilmesinden doğan kayıplara ilişkin genel başlık olarak ölümlü trafik kazası tazminatı denir. Ölüm trafik kazası sonucunda maddi ve manevi hak kazanan kişiler ise kanunda belirtilmiştir.

Hak Sahipleri Bunlar kimlerdir?

Vefat eden kazazedenin eşi, nişanlısı, amcası, dayısı, annesi, babası, kardeşi ve benzeri bir akrabasıdır. Hiçbir akrabalığı bulunmayan bir arkadaşı da hak sahibidir. Buradaki önemli husus ise ispat yükümlülüğüdür. Trafik kazası sonrası eşini, çocuğunu, annesini veya babasını kaybeden bir insan tazminat alır. Fakat tazminat alabilmesi için tazminat şartlarının geçerli olması gerekmektedir. Bu şartlar kazazedenin kazadaki kusuru ile alakalıdır. Kendi hatası ve kusuru ile vefat eden kazazedenin yakınları tazminat alamaz. 01.06.2015 tarihinden önce gerçekleşen trafik kazalarında destekten yoksun kalma tazminatı alma hakkı vardı. 01.06.2015 tarihinden sonra meydana gelen trafik kazalarında Yargıtay tazminat alınamayacağına dair karar vermiştir. Vefat eden kazazedenin kazada kusuru yoksa veya kazanın meydana gelmesinden herhangi bir bağı olmayan sadece kazanın sonucundan zarar görmüş 3. kişiyse yakınları STK’da tazminat talebinde bulunabilecektir. Vefat eden kazazedenin çocuk esirgeme yurdunda kaldığını ve ailesinin olmadığını göz önüne aldıysa akrabalık bağı olmayan ve vefatıyla derinden etkilenen arkadaşı da tazminat talebinde bulunabilecektir. Ölümlü trafik kazası tazminatı hesaplama için https://tazminat.org /olumlu-kazalardan-dogan-tazminati-hesapla/ linkine tıklayarak hesaplayabilirsiniz. Trafik kazası neticesinde yaralanmalı trafik kazası tazminatı hesaplamak için https://tazminat.org/olumlu-kaza-tazminat-hesaplama/ linkine tıklayarak tazminatınızı kolayca hesaplayabilirsiniz.

 

Paylaş:

Son Yazılar

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Destekten yoksun kalma tazminatı, trafik kazası sonrasında ölen kişinin yakınları tarafından talep edilen bir tazminat türüdür. Vefat eden kişinin desteğinden mahrum kalan kimselere ödenen bu

Yaralanmalı Trafik Kazası

Yaralanmalı trafik kazası, bir kaza meydana geldiğinde taraflardan birinin ya da birkaçının bedeni hasar uğramasıdır. Bu tür kazalarda yaralanmanın genellikle daha az kusurlu olan tarafta

Geçici İş Göremezlik Nedir?

Geçici iş göremezlik; sigortalı bireylerin iş kazası, meslek hastalığı ya da trafik kazası nedeniyle geçici olarak iş gücünü kaybetmesidir. SGK tarafından yetkilendirilen kişi veya heyet

Bize mesaj gönderin

Kaza Tazminatı Hesaplayın

Tazminat Hesaplamak için tercihte bulunun ve açılan formu doldurunuz.

Tazminat.
ORG

Tazminat.org ailesi olarak trafik kazalarında ve iş kazalarında vefat, sürekli/geçici sakatlık veya yaralanma sonucunda oluşan maddi ve manevi mağduriyetler neticesinde meydana gelen zarar ve kayıpların telafisinde mağdurlara hızlı ve güvenilir hizmet veriyoruz.

Yaralanmalı Kaza Tazminat Hesaplama
Formu Dolduranın

* Ölümlü/yaralanmalı trafik kazaları için yapılacak tazminat hesaplamaları şirketimiz bünyesindeki alanında uzman avukatlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız halinde hasar uzmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

* Kişisel verileriniz sadece tazminat hesaplaması ve bu hesaplamanın sizlere iletilmesi için kullanılır. Kişisel Verileri Koruma taahhüdümüz hakkında bilgi sahibi olmak için KVKK sözleşmemize göz atabilirsiniz.

Ölümlü Kaza Tazminat Hesaplama
Formu Dolduranın

* Ölümlü/yaralanmalı trafik kazaları için yapılacak tazminat hesaplamaları şirketimiz bünyesindeki alanında uzman avukatlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız halinde hasar uzmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

* Kişisel verileriniz sadece tazminat hesaplaması ve bu hesaplamanın sizlere iletilmesi için kullanılır. Kişisel Verileri Koruma taahhüdümüz hakkında bilgi sahibi olmak için KVKK sözleşmemize göz atabilirsiniz.